piątek, 19 lipca 2013

Jak szukać pracy za granicą?

Wyjazdy Polaków za granicę w celu poszukiwania pracy nie są niczym nowym. Niestety wielu z nich podejmuje taki krok bez żadnego przygotowania – jadą w ciemno, często bez znajomości języka ani nikogo znajomego, u którego mogliby się na jakiś czas zatrzymać. Decydując się na zagraniczny wyjazd za pracą trzeba najpierw ją znaleźć. Najlepiej korzystając przy tym z licznych portali internetowych, informacji od znajomych oraz ogłoszeń branżowych. Jak to zrobić, odpowiemy poniżej.

Jak i gdzie, czyli sposoby poszukiwań?

Szukając ofert pracy za granicą warto zacząć od portali internetowych – tam bowiem znajdziemy najwięcej propozycji, a dodatkowo tych aktualnych, dodanych w ostatnim czasie. Można skorzystać z dziesiątek stron www oferujących dostęp do darmowych propozycji pracy, jak i wykupić płatne subskrypcje. To ostatnie rozwiązanie nie jest jednak szczególnie opłacalne, gdy szukamy pracy w jakimś niszowym segmencie.
Prócz tego miejscem do poszukiwań są lokalne gazety ogłoszeniowe (Anonse), w których zamieszcza się często informacje o zagranicznych ofertach oraz serwisy branżowe. Na wielu stronach www agencji rekrutacyjnych również wiszą ogłoszenia dotyczące poszukiwania pracowników z konkretnego segmentu rynku. Oczywiście wciąż najbardziej pewnym sposobem na znalezienie pracy jest uzyskanie rzetelnej informacji od osoby, która jest już za granicą i tam pracuje, a więc ma wiadomości z pierwszej ręki. Warto też pamiętać, aby nie wpadać w zbytni entuzjazm przed podpisaniem umowy – niestety nie zawsze trafi się na uczciwego pracodawcę lub pośrednika.

Internet i portale z ofertami pracy

Decydując się na poszukiwania zagranicznej pracy za pomocą portali internetowych można sięgnąć do takich serwisów jak www.job.net.pl oraz ofertypracyzagranica.com.pl oferujących aktualne, podzielone na kategorie i zweryfikowane oferty kierowane do potencjalnych pracowników. Korzystając z takich serwisów ma się pewność, że ryzyko oszustwa maleje praktycznie do zera, a oferty nie są sztucznie pompowane (wrzucane przez samych właścicieli strony). Na podobnej zasadzie co dwa powyższe portale działają również serwisy pracazagranica.gp.net.pl oraz pracaza-granica.pl – minimalna zawartość grafiki, brak reklam i niepotrzebnych „wodotrysków” sprawiają, że główną część portali zajmują wyłącznie najważniejsze informacje, czyli oferty pracy za granicą.
Takie internetowe strony to doskonałe źródło informacji nie tylko o aktualnych ofertach, ale i o samym rynku zagranicznej pracy. Można się na nich dowiedzieć między innymi tego, jakie zawody są potrzebne u naszych sąsiadów, jakich pracowników tam brakuje, jakiego doświadczenia i umiejętności oczekują przyszli pracodawcy.

Uważaj, nie każda oferta jest uczciwa!


Korzystanie z internetowych serwisów z ofertami pracy powinno jednak przebiegać pod znakiem ograniczonego zaufania. Jedynie portale posiadające w Sieci pewną renomę i gwarantujące rzetelność dostarczanych treści – w tym realność ofert i propozycji pracy – można brać „za pewnik”. W przypadku wszystkich innych stron o podejrzanym wyglądzie, na których nie ma np. danych kontaktowych właściciela należy koniecznie weryfikować zawarte na nich informacje.
Dodatkowo dobrą praktyką jest sprawdzanie każdej oferty – zweryfikowanie adresu e-mail, numeru telefonu czy danych firmy wystawiającej ogłoszenie. To wszystko można zrobić za pośrednictwem Google, wpisując dane w wyszukiwarkę. Statystyki pokazują, że dzięki takiemu procesowi ostrożności można nawet do 50% zminimalizować ryzyko ewentualnego oszustwa! Nie każdej ofercie można ufać w ciemno. Zbyt duże zarobki w stosunku do niskich wymagań, konieczność wpłacenia „opłaty manipulacyjnej” czy podania z marszu wszystkich swoich danych (bez uprzedniego podpisania umowy czy poznania danych drugiej strony) powinny już na starcie wzbudzać w nas podejrzenie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz